SOS telefon: Sanela se djeci javlja 24 časa na dan, sedam dana u nedjelji

Psihološkinja sa Nacionalne telefonske linije za djecu i mlade pruža stručno savjetovanje i pomoć

Milica Bogdanović
psihološkinja Sanela Josipović
UNICEF Crna Gora / Duško Miljanić / 2021
04 Avgust 2021

Podgorica, 3. AVGUST 2021. - „Dobar dan. Dobili ste dječju liniju. Izvolite?”, ljubazno izgovara psihološkinja Sanela Josipović nakon što je pozvonio telefon Nacionalne SOS linije za djecu i mlade.

Sanela vodi SOS liniju, koja je pokrenuta kao jedna od usluga u okviru Dječjeg doma „Mladost” u Bijeloj. Sa svojim kolegama, djeci i mladima pruža stručne savjete i pomoć ako im treba neka važna informacija, imaju neku dilemu ili se suočavaju s naizgled nerješivim problemom.

psihološkinja Sanela Josipović
UNICEF Crna Gora / Duško Miljanić / 2021
Psihološkinja Sanela Josipović objašnjava da je SOS linija anonimna i da mladi mogu biti sigurni da će njihov razgovor ostati između njih i savjetnika, u Bjeloj, u avgustu 2021.

SOS telefon je anoniman i sadržaj razgovora ostaje samo između mene i osobe koja je upravo pozvala naš broj 116‒111. Teme o kojima žele da razgovaraju oni koji nas pozovu su razne, od vršnjačkih i partnerskih odnosa, porodičnih i školskih problema, pa do pitanja seksualnost i bolesti zavisnosti...

psihološkinja Sanela Josipović

Ova linija je besplatna i dostupna 24 časa na dan i sedam dana u nedjelji.

Obučeni savjetnici, koji u tri smjene rade na SOS telefonu, prihvataju sve. Od ćutanja 's druge strane žice' do šala ili ružnih riječi. Djeca često testiraju rad linije i savjetnika, pozivajući nas i po nekoliko puta prije nego nam ukažu povjerenje. Ona provjeravaju istinitost onoga što govorimo i da li zaista mogu anonimno razgovarati o čemu god požele, a da pritom s druge strane neće dobiti čuđenje, osudu, ismijavanje ili kritiku.

psihološkinja Sanela Josipović

Ovakvi servisi podrške za djecu i mlade trenutno su neophodni, jer stručnjaci ukazuju da su problemi mentalnog zdravlja u porastu. „Prisutni su”, kaže Sanela, „od emocionalnih poremećaja, preko poremećaja u ponašanju, smetnji u kognitivnom funkcionisanju, u domenu  socijalnih odnosa, kao i na polju konativnih faktora ‒ volje i motivacije”.  Uz to, UN brza procjena socijalnog uticaja epidemije COVID-a-19 u Crnoj Gori iz aprila 2020. pokazala je da mladi smatraju da su najpotrebnije javne usluge obrazovanje (51%), zdravstvene usluge (47%) i psihološka podrška (31%). 

Saneli je rad na SOS liniji pomogao da bolje upozna probleme s kojima se suočavaju djeca u odrastanju i da shvati da im je savjetodavna podrška izuzetno važna.

Djeca su ozbiljni sagovornici. Koliko god profesionalnog iskustva u radu s djecom da imate, možete iznova da se iznenadite kad čujete što vam kažu. Zato mi iz svakog razgovora s njima nešto novo naučimo.

psihološkinja Sanela Josipović
psihološkinja Sanela Josipović
UNICEF Crna Gora / Duško Miljanić / 2021
Psihološkinja Sanela Josipović objašnjava kako joj je rad na SOS liniji pomogao da bolje upozna probleme s kojima se suočavaju djeca u odrastanju i da shvati da im je savjetodavna podrška izuzetno važna, u Bijeloj, u avgustu 2021.

Koordinatorka u programu dječje zaštite u UNICEF-u Nada Đurović-Martinović smatra da su ovi servisi posebno važni u vrijeme neizvjesnosti i kriznih situacija, kakva nam se desila i sa COVID-om-19, jer se djeca i mladi, uz svoje tipično osjetljivo razdoblje u odrastanju prepuno nepoznanica i dilema, suočavaju s dodatnim egzistencijalnim i emocionalnim problemima.

SOS telefon ima važnu ulogu u osnaživanju djece, očuvanju njihovog mentalnog zdravlja i prevenciji problema kroz savjetovanje, informisanje i edukaciju.

Nada Đurović-Martinović, koordinatorka u programu dječje zaštite u UNICEF-u

Univerzalni broj telefona za pomoć djeci i mladima u Evropi je 116‒111. Svake godine putem ovog telefona pomoć potraži više od 20 miliona djece, a Crna Gora je jedna od 139 zemalja koja nudi ovakav oblik pomoći djeci i mladima. Dječji dom „Mladost” Bijela je jedina institucija u Crnoj Gori licencirana za obavljanje usluge SOS telefona. SOS linija je dio Regionalnog programa za ublažavanje uticaja pandemije COVID-a-19 na djecu i roditelje na Zapadnom Balkanu i u Turskoj, a finansijski ga je podržala Evropska unija.

UNICEF će nastaviti da doprinosi prevenciji i zaštiti djece od svih oblika nasilja kroz podršku razvoju različitih servisa i savjetodavnih usluga koje su namijenjene najmlađima.