У двох громадах Харківщини запрацювали перші Центри життєстійкості

20 березня 2024
Image
UNICEF

У відповідь на виклики, що постали перед українськими громадами в умовах війни, Харківська обласна державна адміністрація (ХОДА) спільно з Міністерством соціальної політики України та Координаційним центром з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) відкривають два Центри життєстійкості у Валківській і Кегичівській територіальних громадах. Цей крок є частиною Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» — ініціативи Першої леді України Олени Зеленської.

Головне завдання Центрів життєстійкості — створити середовище, де кожна дитина та її родина зможуть отримати підтримку у кризових ситуаціях, навчитися давати раду стресу та покращити стосунки в родині, зрештою, якісно та корисно провести час. Центри також можуть стати майданчиком для мешканців громади для спілкування та проведення спільних заходів, ініціатив та навчальних сесій.

"Модель "Життєстійкість+", орієнтована на сім'ю та лежить в основі центрів, які ми відкрили сьогодні. - зазначила Віра Мендонса, заступниця голови Представництва ЮНІСЕФ в Україні. - Забезпечуючи як підвищення життєстійкості, так і додаткові соціальні послуги, такі як кризове втручання або денний догляд, центри слугуватимуть платформою для інтегрованого надання послуг. Завдяки такому комплексному підходу до підтримки сімей ЮНІСЕФ робить свій внесок у національні зусилля, спрямовані на запобігання розлученню сімей та забезпечення кращого догляду для кожної дитини".

Центри життєстійкості забезпечуватимуть психосоціальну підтримку, яка включатиме групове та індивідуальне консультування, підвищення батьківських компетенцій, а також послуги з соціального супроводу, кризового втручання, розв’язання конфліктів, а також підтримку ветеранів. Додатково з огляду на потреби кожної громади центри пропонуватимуть різноманітні послуги, як-от денний догляд за дітьми з інвалідністю.

Image
UNICEF

«Після відвідання нових центрів життєстійкості, ми сміливо можемо сказати, тут враховано абсолютно всі соціальні потреби громади. Без підтримки будь-якій громаді важко рухатися вперед. Я дякую за синергію ЮНІСЕФ та Харківської ОВА, які успішно реалізували проєкт центрів життєстійкості у двох громадах. Я вперше у таких просторах, які так правильно об’єднали всі сервіси - і психолог, і патронажні сестри, і працівник по роботі з ветеранами. Міністерство соціальної політики України обов'язково і надалі буде підтримувати всі ініціативи та всіляко сприяти цьому» — зазначила заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва. 

Кожен центр має простори для надання індивідуальних та групових послуг, що спроєктовані із урахуванням доступності та комфорту для дітей та сімей.

«Центри Життєстійкості – це безбар'єрні майданчики, на базі яких надаватимуться різні соціальні послуги. До Центру можуть звернутися родини військових, полонених, безвісти зниклих, сім’ї загиблих військових, переселенці,  люди з інвалідністю чи сім’ї, які виховують дітей з інвалідністю та всі, кому потрібна психологічна допомога, підтримка, чи хто перебуває у складних життєвих обставинах. Крім цього, кожна громада може самостійно сформувати ряд додаткових послуг», — відмітив Олег Синєгубов, начальник Харківської ОВА.

Image
UNICEF

«Послуги з ментального здоров’я мають бути там де людина живе. І це логічно, адже не може бути людини без психосоціального супроводу, тим більше коли ми всі  проходимо важкі випробування війною. Центри життєстійкості мають стати просторами для зцілення та відновлення людей. Саме це є метою програми ментального здоров’я «Ти як?» - формування культури піклування про ментальне здоров'я. І я дуже рада, що ми зараз стаємо свідками появи сервісів нового сучасного формату, їх наближення до людей. Лише такий підхід може убезпечити українців від перетворення травматичного досвіду війни у тяжкі наслідки як для ментального, так й фізичного здоров’я. », - наголосила керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я Кабінету Міністрів України Оксана Збітнєва. 

Створення та функціонування центрів стали можливими завдяки фінансовій підтримці Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через Німецький державний банк розвитку KfW. 

Контакти для медіа

Олександра Буринська
Спеціалістка з комунікацій
ЮНІСЕФ Україна
Електронна пошта: oburynska@unicef.org

Про ЮНІСЕФ

ЮНІСЕФ у своїй діяльності відстоює права і добробут кожної дитини. Спільно з партнерами ЮНІСЕФ працює у 190 країнах і територіях задля переведення цього зобов'язання у площину практичних дій, докладаючи особливих зусиль для охоплення найуразливіших і соціально виключених дітей, заради всіх дітей, де б вони не знаходилися.

Слідкуйте за діяльністю ЮНІСЕФ у  FacebookInstagram Twitter та TikTok.