08 Квітень 2024

Діти, яким немає куди повертатися

Маленький Гліб старанно виводить пензликом жовті промінчики, очі та усмішку. Сонце на малюнку виходить яскравим та веселим. Одначе самий семирічний хлопчик останніми днями мало усміхається. Серпастий шрам від уламка на його голові ще болить, а переляк від обстрілів ще досі з ним. Гліб Гліб На початку березня прикордонне село Велика Писарівка на…, Відкрита травма, Сьогодні Гліб із сестрами відвідує сеанси арттерапії у приміщенні міського будинку культури села Мала Павлівка на Сумщині. Тут родина знайшла прихисток, як і десятки інших переселенців із Великої Писарівки. Поки сім'я зупинилася в гуртожитку, не маючи інших варіантів. «Обстріли постійно по кілька годин. Навіть якщо зараз тихіше, ти не знаєш, що…, «Тато, я хочу жити!», З Великописарівської громади вимушено виїхали вже кілька тисяч мешканців. Евакуація триває й зараз. «У громаді залишилися ще 54 дитини. Люди виїжджають кожного дня. Зараз інтенсивність обстрілів навіть сильніша, ніж 24 лютого 2022 року», — говорить секретар Великописарівської селищної ради Володимир Лєонов. Сім’ї, що тікають від обстрілів,…
31 Січень 2023

Відчужені від суспільства

На настінному календарі, що висить удома в 15-річної Даші, чорним маркером обведені дві дати — 24 лютого та 10 вересня. Це початок війні та день повернення до рідного міста Ізюм. Поміж ними — більш ніж пів року ізоляції, голоду та страху. Даша, її мама, тітка та маленька сестра вчотирьох пережили справжні жахи. «Головне, що ми всі разом живі, що…, Команда швидкого реагування, «В мене поганий сон. Апетит теж поганий. Часто я відчуваю апатію: взагалі не хочеться нічого робити, навіть спілкуватися. Звичайно, це лякає», — розповідає Даша. Її обличчя підсвічують вогники різдвяної ялинки, але цьогоріч свято дівчину не радує. Тому коли до сім'ї завітала мобільна команда ЮНІСЕФ і поцікавилася, яка допомога їм потрібна, Даша не…, Напруга, байдужість та занепокоєння, Напруга, байдужість та занепокоєння — карти з такими емоціями обирає Даша з-поміж запропонованих їй психологинею мобільної бригади. Саме це відчуває дівчина, яка декілька місяців провела без контактів із друзями та навколишнім світом. Період окупації зараз нагадує про себе перепадами настрою та апатією. «В нас не було світла та зв'язку так довго,…
10 Серпень 2022

Якщо не полишає тривога перед невідомістю

Війна привносить у життя багато змін, невизначеності та непередбачуваних обставин. Типовою реакцію на це є тривога. Вона характерна і для батьків, і для дітей. Тривала ситуація невизначеності переростає у нав’язливий тривожний стан, що порушує функціонування, здатність до усвідомлення та оцінювання реальності, наслідком якої є зниження якості…, Сигнали тривалої тривоги:, постійне внутрішнє напруження та ускладнене розслаблення; порушення сну, жахливі сновидіння; постійна м'язова напруга, головний біль, функціональний розлад кишківника тощо як наслідки переживань, а не ознаки захворювань тіла; надто часте чи надмірне вживання їжі або відмова від неї; низька концентрація уваги; постійна дратівливість; руйнування…, Як навчитися керувати своїми станами:, Складіть перелік негативних переконань. Оцініть значущість кожного за шкалою від 0 до 10. Замініть їх на позитивні. Негативне переконання: Я нічого не вмію і у мене не вийде адаптуватися на новому місці. Значущість: 9 Позитивне переконання: Я маю гарну освіту і досвід. Якщо я докладу зусиль — здійсню все заплановане. Прислухайтесь до свого тіла.…, Як проявляється тривога у дітей?, Виявити у дитини тривожність допоможуть спостереження за змінами в її поведінкових проявах. Ознаки тривоги: швидка втомлюваність; труднощі у зосередженні та концентрації уваги; порушення засинання і неспокійний сон; втрата апетиту або його посилення; вологі або холодні долоні чи ступні; постійне занепокоєння чи напруження, поява нових страхів;…, Причини підвищення тривожності у дітей і дії батьків:, Постійна тривожність батьків і напружена атмосфера в родині провокує перейняття дитиною від дорослих нездорової форми реагування навіть на звичайні події життя. Контролюйте себе! Брак інформації або її невірогідність підвищують тривожність дитини. Спостерігайте та аналізуйте, що дитина читає, які передачі дивиться, з ким спілкується, які емоції…, Як допомогти дитині впоратися з тривогою:, Обіймайте і приймайте обійми. Забезпечте щоденну стабільність дотриманням режиму дня, традицій, ритуалів. Усі зміни обговорюйте заздалегідь. Навчіть дитину за допомогою шумних видихів позбавлятися напруги. Допоможіть уявити, ніби так вона виштовхує її з тіла. Доберіть і виконуйте разом вправи на розслаблення. Зробіть дозвілля корисним: гуляйте на…